Zubní implantáty |
Co jsou zubní implantáty?
Zubní implantáty jsou náhrady chybějících zubů, které jsou stejně jako Vaše zuby pevně uchyceny v čelisti. Zubní implantáty jsou titanové šrouby, které jsou bezbolestně zavedeny přímo do čelistní kosti. Titan lidský organismus dobře snáší a po krátké době několika týdnů dochází k pevnému připojení kosti k implantátu, tzv. osteointegraci. Zubní implantát tak nahradí kořen ztraceného zubu. Na titanový šroub se poté upevňuje zubní náhrada – buď korunka nebo můstek, pokud je třeba nahradit více chybějících zubů či celková protéza. V České republice se s válcovými implantáty pracuje od začátku 90. let.
Jak vypadá zubní implantát?
Představte si titanový váleček, který je opatřený závity podobnými šroubu, který se zavádí do připravených otvorů v čelistní kosti. Vše probíhá bezbolestně při lokálním znecitlivění. Pokud je delší příprava ústní dutiny pro zubní implantáty pro klienta stresující situací, doporučujeme využít analgosedace nebo celkové anestezie. Analgosedace je stav navozený kombinací analgetik se sedativy a klientům přináší kromě tlumení bolesti také uvolnění svalů a celkový klid. Zároveň je šetrnější než celková anestezie. Ve Stomatologickém centru Anděl využíváme 2 implantační systémy. První je systém renomované švýcarské společnosti Straumann, která na své implantáty poskytuje doživotní záruku. Implantanční systém Straumann je jedním z celosvětově nejlépe zdokumentovaných systémů svého druhu, s rozsáhlými klinickými důkazy během více než 35 let a s podporou více než 700 vědeckých publikací. Druhý implantační systém pochází od českého výrobce LASAK, který je lídrem dentální implantologie v České republice.
Proč si vybrat zubní implantáty?
Dlouhodobá prognóza říká, že zubní implantát je velmi efektivním řešením zubní ztráty. Zubní implantáty se používají již několik desítek let. Největší předností je, že nemusí být okolní zuby mechanicky upravovány a broušeny jako u náhrady zubu můstkem, což může jinak zdravé zuby poškodit.
Díky zubním implantátům se klient může beze strachu usmívat a jíst bez jakéhokoliv omezení. Prognóza jejich životnosti je velmi dobrá, po deseti letech je to stále kolem 97 %. S novým zubním implantátem se klienti cítí lépe a sebevědoměji.
Jsou zubní implantáty určeny pro každého?
Zubní implantát je určen každému, kdo si přeje moderní, šetrnou a funkční náhradu zubu. Výjimku tvoří klienti s těžkou formou cukrovky, s vážnou poruchou srážení krve či silní kuřáci. Dolní hranice pro zavedení implantátu je podmíněna ukončením růstu čelisti, to znamená zhruba ve věku 15-16 let. Horní věková hranice omezena není.
Jak probíhá ošetření a příprava na zubní implantáty?
Celý výkon zavedení jednoho zubního implantátu trvá přibližně 45 až 90 minut, pokud je před implantací nutno upravit objem nebo kvalitu kosti (tzv. augmentace). Pokud zub chybí delší dobu, objem kosti v jeho původním místě se snižuje. Augmentaci je možné provádět současně s implantací nebo v některých případech před zavedením implantátu. V tomto případě samotná implantace následuje zhruba za 4 až 9 měsíců po augmentaci. Po operačním výkonu se nechají zubní implantáty vhojit kdo kosti, obvykle 2 až 3 měsíce. Po uplynutí vhojovací fáze jsou zubní implantáty již pevně spojené s okolní kostí a je nutné připravit lůžko pro korunku nového zubu. Odstraníme krycí šroubek a do implantátu našroubujeme vhojovací váleček, který vytvoří ve sliznici prostor. Tento váleček je již v ústech vidět. Za dva týdny se vhojovací váleček vymění za titanovou nástavbu (protetický pilíř, tzv. abutment), na který je připevněna zubní náhrada. Celý proces přípravy a zavedení zubního implantátu tak může trvat od 2 do 12 měsíců.
V některých případech je možné provést implantaci ihned po extrakci zubu. Tento zákrok je omezený pouze na konkrétní indikace a vhojení implantátu může být obtížnější. V některých situacích je možné zubní implantáty spojit s provizorními korunkami, můstkem ve stejný den, kdy byly zavedeny do kosti.
Pokud se jedná o přípravu zubního implantátu pro zuby, které jsou ve viditelném úseku chrupu, například přední zuby, celý postup lze urychlit a implantaci provést okamžitě po ztrátě zubu i s provizorní korunkou. Je to ale spojené s větším rizikem selhání.
Kolik stojí zubní implantát?
Cena za výkon zubního implantátu se skládá z chirurgické a protetické části. Chirurgická část v sobě obsahuje chirurgický výkon a zavedení samotného implantátu. Protetickou část tvoří tvorba a nasazení zubní korunky, nebo můstku.
Abychom Vám mohli výkon zubního implantátu nacenit je nutná prvotní konzultace s našim lékařem-implantologem, který s Vámi na základě vyšetření a RTG snímků probere veškeré možnosti a postupy, které jsou pro Vás nejvhodnější. Navíc u nás ve Stomatologickém centru Anděl máme vlastní zubní laboratoř, kdy zubní technik s Vámi má možnost osobně probrat typy zubní korunky, která by byla pro Vás nejvhodnější.
Jak se starat o zubní implantáty?
Životnost zubního implantátu je ovlivněna mnoha faktory, mezi něž patří především správná dentální hygiena, kvalita a objem kostní hmoty v čelisti i celkový zdravotní stav klienta. Ústní hygiena je ale v péči o zubní implantáty klíčová. Zubní hygienistka klienta vždy velmi podrobně instruuje, jak zuby a implantáty důkladně čistit zubním kartáčkem, mezizubními kartáčky či zubní nití.
![]() |
Stomatologické centrum Anděl Radlická 2000/3 150 00, Praha 5 +420 245 501 340 | +420 607 554 779 info@stomatologieandel.cz www.stomatologieandel.cz |
![]() |
Stomatologické centrum Anděl Radlická 2000/3 150 00, Praha 5 +420 245 501 340 | +420 607 554 779 info@stomatologieandel.cz www.stomatologieandel.cz |